- w 2024 roku w Polsce było 21 519 wypadków drogowych, czyli 3% więcej niż w roku poprzednim. Średnio każdego dnia dochodziło do 59 wypadków drogowych, w których życie traciło 5 osób.
- Na polskich drogach w 2024 roku w wyniku wypadku zginęło 1 896 osób, a 24 782 osoby zostały ranne.
- Polska ma najwyższy w Europie wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków.
- W Europie najwięcej wypadków drogowych odnotowano na terenie Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii.
- Według statystyk Komisji Europejskiej w 2023 roku w wypadkach drogowych na terenie Unii Europejskiej zginęły 20 653 osoby, co stanowi wzrost o 4% w stosunku do roku 2021.
Statystyki wypadków drogowych w Polsce
Wypadki drogowe są jednym z najpoważniejszych problemów społecznych współczesnej Polski. Pomimo licznych kampanii edukacyjnych, środków bezpieczeństwa wprowadzanych przez władze oraz postępu technologicznego, liczba wypadków i ofiar na polskich drogach nadal pozostaje zatrważająca.
Ile rocznie wypadków drogowych jest w Polsce? Według statystyk polskiej Policji w 2024 roku w Polsce doszło do 21 519 wypadków drogowych, czyli 3% więcej niż w roku poprzednim, kiedy odnotowano ich prawie 21 tysięcy. Dziesięć lat temu doszło do ponad 35 tys. wypadków drogowych w Polsce.
W 2013 roku w Polsce doszło do 35 847 wypadków drogowych. Dziesięć lat później – w 2023 roku – liczba ta spadła do 20 936. To oznacza spadek o ponad 40%. Rok 2024 przyniósł lekki wzrost (21 519 wypadków drogowych), ale wciąż utrzymuje się poziom znacznie niższy niż dekadę wcześniej.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce w latach 2013 - 2024;
|
Szczególnie interesujący jest rok 2020. Drastyczny spadek liczby wypadków drogowych, zabitych i rannych jest prawdopodobnie silnie skorelowany z pandemią COVID-19 i wprowadzonymi ograniczeniami w przemieszczaniu się. Mniejszy ruch na drogach przełożył się bezpośrednio na mniejszą liczbę zdarzeń. Jednakże, po poluzowaniu obostrzeń, statystyki zaczęły powoli wracać do poziomów zbliżonych do tych sprzed pandemii, choć wciąż niższych niż w pierwszej połowie dekady.
Poza wypadkami zgłoszono również 390 580 kolizji drogowych, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu do 2023 roku (różnica między wypadkiem drogowym a kolizją jest taka, że w przypadku kolizji drogowej nie ma poszkodowanych).
Poszkodowani w wypadkach drogowych w Polsce
Skutki wypadków drogowych są tragiczne zarówno dla ofiar, jak i ich rodzin. Każdego roku tysiące osób ginie lub zostaje rannych na polskich drogach, pozostawiając za sobą zrujnowane życia i rodzinne tragedie.
W 2024 roku na polskich drogach w wyniku wypadku zginęło 1 896 osób. To niemal o połowę mniej niż dekadę temu. To także kolejny rok, kiedy liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych nie przekroczyła 2 tys. osób. W ostatnich dziesięciu latach liczba poszkodowanych w wypadkach w Polsce zmniejszyła się prawie dwukrotnie. Największy spadek odnotowano w latach 2019 – 2022, co częściowo wiąże się z ograniczeniami w ruchu w czasie pandemii COVID-19. Mniej aut na drogach oznaczało mniej wypadków i ofiar.
Wypadki drogowe to nie tylko tragedie śmiertelne, ale też dziesiątki tysięcy osób rannych każdego roku. W 2024 roku w wypadkach drogowych ranne zostały 24 782 osoby (w tym ciężko 7 796 osób). W 2013 roku rannych zostało aż 44 059 osób. Choć liczby poszkodowanych w wypadkach drogowych w 2024 roku wciąż są wysokie, spadek o prawie 20 tysięcy rannych rocznie jest istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Poprawa bezpieczeństwa na drogach to proces ciągły. Statystyki idą w dobrą stronę, ale każde życie stracone na drodze to o jedno za dużo.
![]() |
Liczba rannych i zabitych w wypadkach drogowych w Polsce w 2024 roku; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
Po latach konsekwentnych spadków, rok 2024 przynosi pewne zaniepokojenie. W porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowano wzrost zarówno liczby wypadków, zabitych, jak i rannych. Choć różnice nie są drastyczne, mogą sygnalizować zatrzymanie pozytywnego trendu i stanowić sygnał alarmowy, przypominający o konieczności ciągłego monitorowania sytuacji i podejmowania działań profilaktycznych.
Ze statystyk wypadków za 2024 rok wynika, że w Polsce codziennie dochodzi do średnio 59 wypadków drogowych, w których życie traci 5 osób.
Gdzie w Polsce jest najwięcej wypadków drogowych?
- Mazowieckie (2 866 wypadków)
- Wielkopolskie (2 469)
- Małopolskie (2 474)
- Łódzkie (2 234)
- Podlaskie (347)
- Lubuskie (462)
- Opolskie (494)
![]() |
Wypadki drogowe w Polsce w 2024 roku wg województw; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
Zróżnicowanie regionalne w liczbie wypadków jest duże i widać, że koreluje z gęstością zaludnienia, urbanizacją oraz infrastrukturą drogową. Tam, gdzie więcej ludzi i więcej samochodów – ryzyko rośnie. Ale to także miejsca, w których działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa mogą przynieść największy efekt.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce w obszarze zabudowanym i poza obszarem zabudowanym;
|
Choć może się to wydawać zaskakujące, to właśnie proste odcinki dróg były miejscem największej liczby wypadków: 12 985 zdarzeń, w których zginęło aż 1 285 osób, a 14 621 zostało rannych.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce wg geometrii drogi;
|
Ile w Polsce jest wypadków drogowych na przejściach dla pieszych?
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce na przejściu dla pieszych;
|
Bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych to wspólna sprawa
O bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych musimy dbać wszyscy: kierowcy i piesi. Kierowcy powinni zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym, a piesi korzystać z przejść z rozwagą i upewnić się, że nadjeżdżający pojazd ich widzi.
Kiedy w Polsce jest najwięcej wypadków drogowych?
Wypadki drogowe to nie tylko kwestia miejsca, ale też czasu. Analiza danych z 2024 roku pokazuje wyraźne wzorce dotyczące pory roku, dnia tygodnia i godziny. Są miesiące, kiedy ryzyko jest wyraźnie wyższe, i godziny, które można uznać za szczególnie niebezpieczne.
W jakich miesiącach dochodziło do największej liczby wypadków? Choć można by sądzić, że zimowe warunki zwiększają ryzyko wypadków, to dane pokazują coś innego. W Polsce w 2024 roku najwięcej wypadków drogowych miało miejsce w maju (2 166) oraz w okresie wakacyjnym: w lipcu (2 135) oraz w sierpniu (2 092).
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce wg miesięcy;
|
To miesiące o dużym natężeniu ruchu – sezon urlopowy, podróże wakacyjne, ale też koniec wakacji i początek roku szkolnego. Często towarzyszy im większe rozprężenie kierowców, dłuższe dystanse i niestety – większe ryzyko.
W przypadku dni tygodnia w Polsce w 2024 roku najwięcej wypadków drogowych wydarzyło się w piątek (3 475), a najmniej w weekend - w niedzielę (2 239) oraz w sobotę (2 898).
![]() |
Wypadki drogowe w Polsce wg dni tygodnia; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
W jakich godzinach jest najwięcej wypadków drogowych w Polsce? Najwięcej wypadków drogowych odnotowano między godziną 15.00 a 16.00, w sumie 1 767 wypadków. Między godziną 12.00 a 19.00 miało miejsce 50% wszystkich wypadków drogowych w Polsce w 2024 roku.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce wg godziny zdarzenia;
|
Jakiego rodzaju wypadki drogowe najczęściej zdarzają się w Polsce?
Najechanie na bok innego pojazdu to najczęstszy rodzaj wypadku drogowego w Polsce. W 2024 roku w statystykach Policji odnotowano 7 127 takich zdarzeń. Do takich wypadków dochodzi najczęściej na skrzyżowaniach, przy zmianie pasa lub wymuszeniu pierwszeństwa. Często są gwałtowne i trudne do uniknięcia.
Natomiast najbardziej śmiertelne w skutkach okazało się najechanie na pieszego, w wyniku czego zginęło 421 osób. Mimo kampanii społecznych i przepisów chroniących pieszych, liczba ofiar wciąż jest wysoka. Wina leży często po obu stronach – kierowcy nie ustępują pierwszeństwa, piesi przechodzą bez rozwagi.
Najwyższy wskaźnik ilości ofiar w stosunku do liczby wypadków wystąpił w przypadku najechania na drzewo. Prawie co trzeci (29%) taki wypadek w Polsce kończył się śmiercią.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce wg rodzaju zdarzenia;
|
Kto najczęściej powoduje wypadki drogowe w Polsce?
Mężczyźni czy kobiety? Kto powoduje więcej wypadków drogowych? Statystyki wypadków drogowych w Polsce pokazują wyraźnie, że to mężczyźni powodują najwięcej wypadków drogowych. W 2024 roku mężczyźni byli sprawcami 73% wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdem oraz 63% wypadków z winy pieszych.
Kobiety za kierownicą pojazdu były sprawcami 24% wypadków drogowych w Polsce z winy kierujących pojazdem, a kobiety poruszające się pieszo spowodowały 34% wypadków z winy pieszych.
![]() |
Sprawcy wypadków drogowych w Polsce z winy kierujących; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji |
W 2024 roku w Polsce zdecydowanie najwięcej wypadków drogowych spowodowali kierujący pojazdem. Z ich winy nastąpiło 19 636 wypadków, czyli 91% ogółu wypadków drogowych w Polsce. Z winy kierujących zginęło także najwięcej osób - aż 1 629.
Należy jednak pamiętać, że statystyki nie oddają całej prawdy. Nawet jeśli to kierowcy najczęściej powodują wypadki, nie oznacza to, że wszyscy kierowcy są niebezpieczni. Ważne jest, aby każdy uczestnik ruchu drogowego stosował się do przepisów i zachował ostrożność.
Piesi przyczynili się do 1 007 wypadków, w których zginęło 206 osób
![]() | ||
Wypadki drogowe w Polsce wg sprawstwa;
|
Z jakiej przyczyny kierujący pojazdem spowodowali najwięcej wypadków drogowych?
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce z winy kierujących;
|
Jakim pojazdem kierowali sprawcy wypadków drogowych w Polsce?
Zdecydowanie najczęściej wypadki drogowe w Polsce w 2024 roku spowodowali kierujący samochodem osobowym. Z ich winy doszło do 14 259 wypadków, co stanowi 73% wszystkich wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdem. 1 364 wypadki drogowe spowodowali rowerzyści.
![]() | ||
Wypadki drogowe w Polsce wg pojazdu sprawcy;
|
W jakim wieku kierowcy spowodowali najwięcej wypadków?
Najwięcej wypadków drogowych w Polsce w 2024 roku spowodowali kierujący pojazdem w przedziale wiekowym 40 - 59 lat (6 000) oraz w wieku od 25 do 39 lat (5 423).
Warto zwrócić uwagę na młodych kierowców w wieku od 18 do 24 lat. Spowodowali oni 2 945 wypadków drogowych. Jednak przeliczając ilość wypadków na 10 tys. osób w danej kategorii wiekowej, to wśród młodych kierowców jest najwyższy wskaźnik liczby wypadków: 10 000 kierowców z grupy wiekowej 18 - 24 lat spowodowało średnio 12 wypadków drogowych, dwa razy więcej niż osoby w wieku 40 - 59 lat (6).
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce wg wieku kierującego pojazdem;
|
Jakie były najczęstsze przyczyny wypadków drogowych z winy pieszych?
W Polsce w 2024 roku z winy pieszych było 971 wypadków drogowych. Najczęściej dochodziło do nich przez nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (449), w wyniku czego zginęły 83 osoby.
Bardzo tragiczne w skutkach okazało się leżenie, siedzenie, klęczenie lub stanie na jezdni. Ponad połowa (58) tego rodzaju wypadków drogowych okazała się śmiertelna dla osób poszkodowanych.
![]() | |
Wypadki drogowe w Polsce z winy pieszych
|
Wypadki drogowe w Europie
Gdzie w Europie jest najwięcej wypadków drogowych? Wśród krajów europejskich w 2023 roku najwięcej wypadków drogowych odnotowano na terenie Niemiec (291 890), Włoch (166 525) oraz Hiszpanii (101 306), a najmniej w Luksemburgu (1 101). Polska uplasowała się w połowie rankingu.
![]() | |
Wypadki drogowe w Europie;
|
Gdzie w Europie jest najwięcej ofiar śmiertelnych wypadków drogowych?
W wyniku wypadku drogowego na europejskich drogach najwięcej osób zginęło we Francji (3 154), Włoszech (3 039) oraz w Niemczech (2 839) i w Polsce (1 893).
Choć pod względem liczby wypadków Polska wypada relatywnie umiarkowanie (20 936 zdarzeń), to dramatycznie wysoki jest odsetek ofiar śmiertelnych: 1 893 osoby zginęły, co daje aż 9 osób zabitych na każde 100 wypadków – najwięcej spośród wszystkich analizowanych krajów europejskich.
Liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w poszczególnych krajach Europy w 2023 roku:
- Francja (3 154)
- Włochy (3 039)
- Niemcy (2 839)
- Polska (1 893)
- Hiszpania (1 806)
- Rumunia (1 545)
- Portugalia (642)
- Holandia (608)
- Bułgaria (525)
- Czechy (502)
- Belgia (501)
- Węgry (472)
- Austria (402)
- Chorwacja (274)
- Słowacja (266)
- Finlandia (185)
- Dania (162)
- Litwa (160)
- Słowenia (82)
- Estonia (59)
- Luksemburg (26)
Polska w 2023 roku miała najwyższy wskaźnik ofiar śmiertelnych w przeliczeniu na 100 wypadków. W co jedenastym wypadku drogowym na terenie Polski życie traci 1 osoba.
![]() | |||
Ofiary śmiertelne na 100 wypadków drogowych;
|
Polska może pochwalić się spadkiem liczby wypadków rok do roku, ale wciąż za dużo osób traci życie na drogach. Statystycznie – w Polsce każde 11. zdarzenie kończy się śmiercią, podczas gdy w Niemczech – dopiero co setne. To przepaść, której nie da się zignorować.
Nieustanna praca na rzecz bezpieczeństwa
Analiza dekady policyjnych statystyk wypadkowych pokazuje, że Polska zrobiła znaczący krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na drogach. Spadająca liczba wypadków, zabitych i rannych to dowód na skuteczność podejmowanych działań. Jednakże, wzrost w roku 2024 przypomina, że nie można spocząć na laurach. Ciągła edukacja, inwestycje w infrastrukturę, konsekwentne egzekwowanie przepisów oraz reagowanie na nowe wyzwania są kluczowe, aby kontynuować pozytywny trend i dążyć do wizji polskich dróg jako miejsc bezpiecznych dla wszystkich. Statystyki to nie tylko liczby, to historie ludzkich tragedii i sukcesów w ich zapobieganiu. Warto o tym pamiętać, analizując kolejne policyjne raporty.
Każdy starając się o prawo jazdy powinien wpierw udokumentować że na szosie przejechał rowerem min.300 tyś km.To bardzo łatwe i korzystnie społecznie .Po 300 tyś rowerem na szosie człowiek uzyskuje zdolność świadomego wyboru co w życiu jest naprawdę ważne ruch czy w przypadku samochodu bezruchu..
OdpowiedzUsuńwiele podanych wynikow prowadza do falszywych wnioskow.
OdpowiedzUsuń