Reklama

Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce i w Europie?

Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce i w Europie
Wypadki kolejowe to tragiczne wydarzenia, które niestety wciąż pozostają częstym zagrożeniem na polskich torach kolejowych. Liczba ofiar śmiertelnych w takich zdarzeniach budzi nie tylko smutek, ale także poważne obawy społeczne i potrzebę podjęcia skutecznych działań prewencyjnych. Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce?
  • Wypadki kolejowe z ofiarami śmiertelnymi są głęboko wstrząsające i niestety wciąż zdarzają się na naszych torach.
  • Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w 2023 roku najczęstszym rodzajem wypadku kolejowego w Polsce były wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych (190 wypadków) oraz zdarzenia z udziałem osób znajdujących się na torach w miejscu niedozwolonym (181 wypadków).
  • W 2023 roku w Polsce 159 osób zginęło w wypadkach kolejowych, najwięcej w Europie.
  • Na terenie Unii Europejskiej w 2023 roku w wypadkach kolejowych zginęło 841 osób.
  • Dane te nie tylko rzucają światło na skalę problemu, ale również zachęcają do działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w sektorze transportu kolejowego.

Ile osób zginęło w wypadkach kolejowych w Polsce?

W 2023 roku w wypadkach kolejowych w Polsce zginęło 159 osób, 6 osób mniej, niż w roku poprzednim.

Spośród 159 osób, które poniosły śmierć w wypadkach kolejowych w Polsce w 2023 roku, aż 114 stanowiły osoby, które nielegalnie wtargnęły na tory. Kolejne 39 ofiar to uczestnicy wypadków na przejazdach kolejowych. Trzy ofiary były pracownikami kolei, jedna osoba – pasażerem pociągu. Przyczyny śmierci dwóch pozostałych osób nie zostały podane. Te dane jasno pokazują, że większość tragicznych zdarzeń wynika z nieostrożności pieszych i kierowców, a nie z samego systemu kolejowego.

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczba śmiertelnych ofiar wypadków kolejowych w Polsce uległa zmniejszeniu. W 2006 roku odnotowano aż 311 zgonów, natomiast w 2023 roku liczba ta spadła do 159 ofiar śmiertelnych. To niemal o połowę mniej, co świadczy o postępie w zakresie bezpieczeństwa na torach. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym zmianom i zidentyfikować kluczowe czynniki wpływające na poprawę sytuacji.

Najtragiczniejszy pod względem liczby ofiar wypadków kolejowych był rok 2009, kiedy zginęło aż 365 osób. W ostatnich latach, choć obserwujemy pewien spadek, liczby wciąż są alarmujące.

Dane o liczbie ofiar śmiertelnych w wypadkach kolejowych prezentowane w tym artykule nie uwzględniają zgonów w wyniku samobójstwa.

Wykres przedstawia liczbę ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Polsce na przestrzeni lat
Ofiary śmiertelne wypadków kolejowych w Polsce;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat

Ofiary śmiertelne wypadków kolejowych w Europie

Choć transport kolejowy uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych środków lokomocji, statystyki pokazują, że wypadki kolejowe wciąż zbierają śmiertelne żniwo.

Mapa przedstawia liczbę ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Europie
Ofiary śmiertelne wypadków kolejowych w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W 2023 roku w Unii Europejskiej doszło do 1 567 poważnych wypadków kolejowych, w których zginęło łącznie 841 osób, a 569 zostało ciężko rannych. Najwięcej osób zginęło w Polsce (159), następnie w Niemczech (129) i w Rumunii (77).

Grafika pokazuje ile osób w Europie zginęło w wypadkach kolejowych
Liczba ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Dane opublikowane przez Eurostat wskazują, że 2023 rok był kolejnym, w którym liczba ofiar śmiertelnych na torach w Europie wzrosła, kontynuując negatywny trend zapoczątkowany w 2022 roku. Tymczasem przez ponad dekadę – szczególnie w latach 2010–2021 – sytuacja ulegała systematycznej poprawie, a liczba zgonów spadła niemal o połowę.

Na szczególną uwagę zasługują lata 2019–2021, w których odnotowano znaczący spadek wypadków kolejowych. Kluczową rolę odegrała tutaj pandemia COVID-19, prowadząc do drastycznego zmniejszenia transportu kolejowego, a tym samym do ograniczenia liczby zdarzeń na torach. Jednak wraz z powrotem do normalnego poziomu mobilności wzrosła także liczba tragicznych incydentów.

Najwyższa liczba ofiar śmiertelnych wypadków kolejowych w Europie w 2023 roku:

  • Polska 159
  • Niemcy 129
  • Rumunia 77
  • Francja 74
  • Włochy 74

W Polsce, jak i w wielu innych krajach, transport kolejowy odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu, umożliwiając szybkie i wygodne podróże między miastami. Jednak liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach kolejowych jest nadal alarmująco wysoka, co wymaga skupienia się na przyczynach tych zdarzeń oraz poszukiwaniu skutecznych rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na torach.



Zdjęcie w nagłówku: www.bezpieczny-przejazd.pl


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


2 Komentarze

  1. Jak można mówić o wypadkach kolejowych gdzie wylicza się kontakt pociągu z osobą lub pojazdem drogowym. To są wypadki drogowe lub potrącenia o wypadkach kolejowych możemy mówić kiedy to dwa pojazdy kolejowe uczestniczą w wypadku.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, definicja wypadku ujęta jest w ustawie z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym: "niezamierzone nagłe zdarzenie lub ciąg takich zdarzeń z udziałem pojazdu kolejowego, powodujące negatywne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego, mienia lub środowiska".

      Usuń
Nowsza Starsza