- W 2022 roku w Polsce było ponad 8 mln psów i ponad 7 mln kotów.
- Pies był obecny w prawie co drugim gospodarstwie domowym w Polsce, co czyni go najpopularniejszym zwierzęciem domowym w naszym kraju.
- Jednak to koty są nieznacznie popularniejsze w skali całej Europy.
Liczba psów w Polsce i w Europie
Według danych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) z 2022 roku, w Polsce mieszka ok 8 mln psów, co daje nam szóste miejsce w Europie pod względem liczby tych zwierząt domowych. Największą populację psów w Europie posiada Rosja, z liczbą wynoszącą aż 17,6 mln. To ogromna liczba, co nie dziwi, biorąc pod uwagę rozległość tego kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się: Wielka Brytania (13 mln), Niemcy (10,6 mln) i Hiszpania (9,3 mln).
Liczba psów w Polsce i w Europie; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych FEDIAF |
Liczba psów w Polsce rośnie od kilku lat. W 2012 roku było ich w naszym kraju 6,7 mln, a w 2022 roku już ponad 8 mln. Ten wzrost wynika z wielu czynników, m.in.:
- wzrostu świadomości społecznej na temat dobrostanu zwierząt
- zmiany stylu życia Polaków, którzy coraz częściej decydują się na posiadanie zwierząt domowych
- popularyzacji adopcji psów ze schroniska.
Psy są bardzo popularnymi towarzyszami Polaków. Według danych FEDIAF w 2022 roku psy posiadało 49% polskich gospodarstw domowych. To najwyższy wynik w Europie, gdzie średnia wynosi 25%. Psy w Polsce są najczęściej spotykane są w domach jednorodzinnych, ale coraz częściej pojawiają się również w mieszkaniach. Psy są dla Polaków nie tylko towarzyszami, ale także członkami rodzin.
Ile jest kotów w Polsce i w Europie?
Najwięcej kotów w Europie (podobnie jak psów) mieszka w Rosji, gdzie jest ich ponad 23 miliony. Kolejne miejsca zajmują Niemcy (15,2 mln), Francja (14,9 mln) i Wielka Brytania (12 mln). Polska plasuje się na siódmym miejscu w Europie, z liczbą kotów szacowaną na 7,1 miliona. To imponująca liczba, która pokazuje, że koty cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju.
Liczba kotów w Polsce i w Europie; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych FEDIAF |
Również popularność kotów w Polsce rośnie. W 2010 roku w naszym kraju mieszkało około 5,5 miliona kotów, czyli o około 23% mniej niż obecnie.
Pies czy kot: Kto jest popularniejszym zwierzęciem domowym w Polsce i Europie?
Zwierzęta domowe od dawna towarzyszą ludziom, dostarczając im nie tylko towarzystwa, ale także ogromnej radości. Wielu z nas jest zwolennikami psów lub kotów, ale który gatunek jest bardziej popularny w Polsce i Europie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzyjmy się danym dotyczącym odsetka gospodarstw domowych w poszczególnych krajach, posiadających co najmniej jednego psa lub kota.
Odsetek gospodarstw domowych w Europie posiadających co najmniej jednego psa lub kota; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych FEDIAF |
Wyniki z różnych krajów pozwalają nam na zarysowanie obrazu preferencji zwierzęcych w Europie. Warto zauważyć, że odsetki te mogą być zróżnicowane ze względu na kulturę, tradycje i warunki życia mieszkańców danego kraju.
W Polsce 49% gospodarstw domowych posiada psa, podczas gdy tylko 40% ma kota. Możemy z tego wywnioskować, że w Polsce psy są bardziej popularnymi zwierzętami domowymi niż koty. Jednak, aby zrozumieć sytuację na skalę europejską, musimy przeanalizować dane z innych krajów.
Jeśli spojrzymy na Unię Europejską, odsetek gospodarstw domowych posiadających co najmniej jednego psa wynosi 25% oraz jest taki sam, jak w przypadku gospodarstw domowych posiadających co najmniej jednego kota.
W skali całej Europy nieznacznie popularniejsze są koty, które występują w 26% gospodarstwach domowych. Psy możemy znaleźć w 25% gospodarstw domowych w Europie. Koty są popularniejsze w 15 europejskich państwach, a psy w 12.
Pies czy kot? Które zwierzę jest popularniejsze w Europie?; opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat |
Jeśli jednak przeanalizujemy dane z poszczególnych krajów, możemy dojść do ciekawych wniosków. Na przykład, w Wielkiej Brytanii, odsetek gospodarstw domowych z psami (34%) jest wyższy niż z kotami (28%). Podobnie jest w Czechach, gdzie psy (42%) również wyprzedzają koty (23%). Z kolei w Szwajcarii i Norwegii, koty (31%) w rankingu popularności mają pewną przewagę nad psami (odpowiednio 12% i 17%).
Jednak w niektórych krajach sytuacja jest bardziej wyrównana. We Włoszech i na Węgrzech psy i koty są na takim samym poziomie popularności, a w Bułgarii, Grecji i Finlandii psy i koty cieszą się zbliżonym stopniem popularności.
Możemy zauważyć, że preferencje co do zwierząt domowych różnią się w zależności od kraju. Psy zdają się dominować w niektórych krajach, w tym w Polsce, podczas gdy koty w innych. Ogólnie jednak, na skalę całej Europy, psy i koty są podobnie popularnymi zwierzętami towarzyszącymi ludziom, jednak z nieznacznie większą popularnością kotów.
Image by wirestock on Freepik