Reklama

Wskaźnik obciążenia demograficznego i wyzwania starzejącego się społeczeństwa

Wskaźnik obciążenia demograficznego

Wskaźnik obciążenia demograficznego to miara, która odzwierciedla liczbę osób w wieku nieprodukcyjnym (dzieci i osoby starsze) w stosunku do liczby osób w wieku produkcyjnym. Wzrost tego wskaźnika, obserwowany zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, staje się coraz większym wyzwaniem dla systemów gospodarczych i społecznych. Ile wynosi wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce?

  • W Polsce wskaźnik obciążenia demograficznego z roku na rok jest coraz wyższy.
  • W 2023 roku wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce wynosił 54,6%, co oznacza, że na 100 osób w wieku produkcyjnym przypadało prawie 55 osób w wieku nieprodukcyjnym.
  • Dla porównania, w 2009 roku wskaźnik ten wynosił 40,4% i był najniższy na przestrzeni ostatnich sześćdziesięciu lat.
  • Najbardziej obciążonym demograficznie krajem w Europie jest Francja (62,5%), a następnie Finlandia (62,3%).


Wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce

Wskaźnik obciążenia demograficznego to miara, która obrazuje stosunek liczby osób w wieku nieprodukcyjnym (dzieci i osoby starsze) do liczby osób w wieku produkcyjnym (15 - 64 lata). Jest to ważny wskaźnik demograficzny, ponieważ pozwala ocenić potencjał gospodarczy kraju oraz przyszłe obciążenia dla systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej.

Wzrost wskaźnika obciążenia demograficznego jest spowodowany przede wszystkim wydłużeniem życia. Średnia długość życia w Polsce stale rośnie. W 2022 roku dla mężczyzn wynosiła ona 73,4 lata, a dla kobiet 81,1. To fantastyczna wiadomość, ale ma też swoje konsekwencje. Musimy więc pomyśleć, jak dźwigać ten "ciężar". Czyli jak zapewnić godne życie seniorom, jednocześnie dbając o to, aby systemy emerytalne i opieki zdrowotnej nie runęły pod naporem coraz większej liczby potrzebujących.

Wykres przedstawia wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce na przestrzeni lat
Wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


Wzrost wskaźnika obciążenia demograficznego ma szereg negatywnych konsekwencji dla gospodarki i społeczeństwa. Po pierwsze, oznacza to mniejszą liczbę osób pracujących i płacących składki na ubezpieczenia społeczne. To z kolei może prowadzić do problemów z finansowaniem systemu emerytalnego i systemu opieki zdrowotnej. Po drugie, starzejące się społeczeństwo może hamować wzrost gospodarczy.



Wskaźnik obciążenia demograficznego w Europie

Problem starzejącego się społeczeństwa jest nie tylko polski, ale i europejski. Oprócz rosnącej mediany wieku w Unii Europejskiej, wzrósł również wskaźnik obciążenia demograficznego, definiowany jako stosunek liczby dzieci (w wieku do 14 lat) i osób starszych (w wieku 65 lat i starszych) do liczby osób w wieku produkcyjnym (od 15 do 64 lat). Jest to ważny wskaźnik, który pomaga zrozumieć, ile osób w wieku produkcyjnym musi wspierać osoby w wieku nieprodukcyjnym, takie jak dzieci i seniorzy.

Współczynnik obciążenia demograficznego w 2023 roku w Unii Europejskiej wyniósł 56,7%, czyli o 0,2 punktu procentowego więcej niż w roku poprzednim oraz 5,8 punktów procentowych więcej niż dziesięć lat wcześniej.

Wskaźnik ten różnił się w poszczególnych krajach Unii Europejskiej, ale we wszystkich utrzymywał się na poziomie powyżej 44%. Najwyższe wskaźniki obciążenia demograficznego odnotowano we Francji (62,5%) i Finlandii (62,3%), a najniższe w Luksemburgu (44,4%) i na Malcie (45,6%).

Wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce wynosi 54,6%. Jest niższy o 2 punkty procentowe od wskaźnika w Unii Europejskiej i plasuje nas w środku europejskiego zestawienia.

Wykres przedstawia wskaźnik obciążenia demograficznego w Polsce i innych krajach Europy
Wskaźnik obciążenia demograficznego w Europie;
opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Eurostat


W porównaniu z 2013 rokiem największe wzrosty wskaźników obciążenia demograficznego w krajach należących do Unii Europejskiej odnotowano w Polsce (wzrost o 12,8 punktów procentowych), Bułgarii (wzrost o 11,7 punktów procentowych) i Słowacji (wzrost o 11,6 punktów procentowych).

Wskaźnik obciążenia demograficznego jest ważnym wskaźnikiem demograficznym, który pozwala ocenić potencjał gospodarczy kraju oraz przyszłe obciążenia dla systemów emerytalnych i opieki zdrowotnej. Starzejące się społeczeństwo stawia przed Polską i Europą szereg wyzwań, ale istnieje wiele potencjalnych rozwiązań, które mogą pomóc w ich przezwyciężeniu.



Image by jcomp on Freepik


Co o tym myślisz? Zostaw reakcję i komentarz.

Spodobał Ci się artykuł i chcesz wesprzeć mój projekt?

Po prostu postaw mi wirtualną kawę! :)
Postaw mi kawę


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza