Polska, kraj nad Wisłą, znany z bogatej historii, gościnności i pierogów, skrywa wiele ciekawych i interesujących statystyk. Te ciekawostki statystyczne mogą zaskoczyć nie tylko obcokrajowców, ale i samych Polaków. Przyjrzyjmy się niezwykłym statystykom dotyczącym Polski i Polaków i odkryjmy, co czyni Polskę tak wyjątkową, patrząc na nią przez pryzmat liczb i faktów. Gotowi na podróż przez fascynujący świat liczb i statystyk, które ukazują Polskę i Polaków w zupełnie nowym świetle?
Ciekawe statystyki o Polsce
- Polska jest jednym z największych eksporterów wyrobów bursztynowych na świecie. (bursztyn.pl)
- Choć Polska kojarzy się z nizinami, mamy tu mnóstwo jezior - ponad 7 tysięcy! Polska należy do krajów europejskich obfitujących w jeziora. (zpe.gov.pl)
- Polska należy do największych eksporterów czekolady na świecie. W 2022 roku Polska wyeksportowała ponad 295 tysięcy ton czekolady i innych produktów czekoladowych. (Eurostat)
- Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie. W 2023 roku wartość polskiego e-commerce przekroczyła 100 miliardów złotych. (raport CBRE)
- W Polsce jest więcej psów niż kotów! Szacuje się, że w polskich domach mieszka około 8 milionów psów i 7 milionów kotów. (FEDIAF)
- Polska jest domem dla największej populacji bocianów białych w Europie Środkowo-Wschodniej. Szacuje się, że w naszym kraju gniazduje około 45 tysięcy par tych majestatycznych ptaków (w Hiszpanii ok 48 tysięcy par). (agropolska.pl)
- Polska jest czołowym eksporterem grzybów na świecie, a wartość eksportu w 2022 roku wyniosła 492,5 mln dolarów. (Statista)
- Polska należy do czołówki europejskich producentów lodów. W 2020 roku w Polsce wyprodukowano ponad 152 mln litrów lodów. (Eurostat)
- Lasy w Polsce zajmują około 30% powierzchni kraju. Jest to poziom lesistości niższy niż średnia w Unii Europejskiej (40%). (GUS)
- Na tysiąc mieszkańców Polski przypada 687 samochodów. Jest to najwyższy wskaźnik motoryzacji w Unii Europejskiej, a także jeden z najwyższych na świecie. (Eurostat)
- W 2022 roku w Polsce złodzieje najczęściej kradli samochody marki Toyota oraz Audi. (SAMAR)
- Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźnik ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w przeliczeniu na 100 wypadków. (Eurostat)
- W 2021 roku w Polsce 148 osób zginęło w wypadkach kolejowych. Najwięcej w Europie. (Eurostat)
- Najdłuższą ulicą w Polsce jest Wał Miedzeszyński w Warszawie, który liczy sobie 14,6 km długości. Najkrótsza ulica w Polsce również znajduje się w Warszawie. To ulica Samborska o długości 22 metrów.
- Wskaźnik zagrożenia ubóstwem w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. (Eurostat)
- Polska znajduje się wśród europejskich krajów z niskimi wskaźnikami dzietności. Wskaźnik dzietności w Polsce z roku na rok spada i wynosi 1,26. (GUS)
- W Polsce średnio na 1000 mieszkańców przypada 5,7 pielęgniarek. Wskaźnik ten jest niższy niż w wielu innych krajach europejskich.
- Polska znajduje się w czołówce krajów europejskich pod względem liczby cesarskich cięć. W 2023 roku odsetek ten wyniósł 48,1%, co oznacza, że prawie połowa dzieci urodziła się w Polsce w wyniku cesarskiego cięcia. (NFZ)
- Polska może poszczycić się bogactwem zabytków kulturowych i przyrodniczych, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Według ostatnich danych (2024 rok), Polska ma 17 obiektów zarejestrowanych na tej prestiżowej liście, w tym historyczne miasta, parki narodowe i zabytki architektury. (UNESCO)
- Polska, z 19 budynkami o wysokości co najmniej 150 metrów, plasuje się na 6. miejscu w Europie pod względem liczby drapaczy chmur. Biorąc pod uwagę jedynie budynki wysokie na co najmniej 300 metrów, Polska zajmuje 2. miejsce w Europie z 1 budynkiem - Varso Tower w Warszawie. (ctbuh.org)
- Polska posiada jedną z najdłuższych sieci kolejowych w Europie. Długość linii kolejowych w Polsce wynosi ok. 19,3 tys. kilometrów, co czyni ją jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych na kontynencie. (Statista)
- Wśród 15 najpopularniejszych stacji kolejowych w Polsce aż 6 znajduje się w Warszawie. (UTK)
- Polska jest domem dla pięknych obszarów przyrodniczych, z których wiele zostało uznanych za parki narodowe. W Polsce istnieją 23 parki narodowe, które chronią unikalne ekosystemy i dziką przyrodę. (GUS)
- W Polsce w 2022 roku działało 7 638 bibliotek publicznych. (GUS)
- Polska jest największym producentem jabłek w Europie i czwartym na świecie. W 2022 roku produkcja wyniosła 4,2 miliona ton. (FAO)
- Polska znajduje się w czołówce producentów ziemniaków, nie tylko w Europie, ale i na świecie. W 2022 roku w Polsce zebrano ponad 6 mln ton ziemniaków. (Eurostat)
- Polska w 2022 roku wyprodukowała 3,7 mld litrów piwa z alkoholem, co stanowi trzeci najwyższy wynik w Unii Europejskiej. (Eurostat)
- Polska jest również trzecim krajem w Europie pod względem wielkości produkcji piwa bezalkoholowego. W 2022 roku w Polsce wyprodukowano ponad 223 mln litrów piwa bezalkoholowego. (Eurostat)
- Wydobycie węgla kamiennego w Polsce w 2022 roku wyniosło ok. 53 mln ton. Jest to 97% całkowitego wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej. (Eurostat)
- Polska jest jednym z krajów, gdzie odsetek osób mieszkających we własnych mieszkaniach jest najwyższy w Europie. W 2022 roku w Polsce 87,2% osób mieszkało w mieszkaniu własnościowym, a tylko 12,8% wynajmowało mieszkanie. (Eurostat)
- Polska, obok Węgier, ma najwyższą w Unii Europejskiej liczbę więźniów w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców. (Eurostat)
- Utonięcia to nadal poważny problem w Polsce. W 2022 roku w polskich wodach utonęło 419 osób. (Komenda Główna Policji)
- W Polsce w 2020 roku popełniono 0,7 zabójstw w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. To jeden z niższych wskaźników zabójstw na świecie. (ONZ)
- W Polsce najwięcej wypadków przy pracy odnotowuje się w przetwórstwie przemysłowym oraz przy naprawie pojazdów samochodowych. (GUS)
- Ze statystyk samobójstw wynika, że w Polsce każdego dnia 41 osób podejmuje próbę samobójczą, z czego 14 kończy się śmiercią. (Komenda Główna Policji)
Ciekawe statystyki o Polakach
- Polacy należą do najwyższych narodów na świecie (19. miejsce). Średni wzrost mężczyzn to 180,7 cm, a kobiet 165,8 cm. (Business Insider)
- Przeciętny Polak zjada około 163 jaj rocznie, co plasuje nas w dole europejskiego rankingu konsumpcji jaj. (FAO)
- Ponad 20 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka poza granicami kraju. To jedna z największych diaspor na świecie. (National Geographic).
- Przeciętny Polak spożywa ok. 3,7 kg kawy rocznie. To średni wynik na tle całego świata. (International Coffee Organization)
- W 2021 roku w Polsce 2,2 mln samotnych matek opiekowało się dziećmi. Samotnych ojców w Polsce było 371,4 tys. (GUS)
- Co czwarte dziecko urodzone w Polsce w 2022 roku pochodziło z nieformalnego związku. (GUS)
- Najpopularniejsze imiona w Polsce to Anna i Piotr. Nosi je najwięcej Polek i Polaków. (dane.gov.pl)
- Najpopularniejsze imiona dla dzieci urodzonych w 2023 roku to: Zofia i Nikodem. (dane.gov.pl)
- Najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce jest Nowak, które w 2024 roku nosi ponad 200 tysięcy osób. Inne popularne nazwiska w Polsce to: Kowalscy, Wiśniewscy oraz Wójcik. (dane.gov.pl)
- W Polsce zawieramy coraz mniej małżeństw i coraz więcej się rozwodzimy. W 2022 roku na 10 000 mieszkańców Polski w wieku co najmniej 15 lat przypadło 49 ślubów i 16 rozwodów. (GUS)
- W Polsce obserwuje się wzrost odsetka dzieci do lat 3 pozostających pod wyłączną opieką rodziców. W 2022 roku odsetek ten wynosił 52,2%, co oznacza, że ponad połowa maluchów w tym wieku nie uczęszczała do żłobka, przedszkola ani nie była pod opieką opiekunki czy rodziny. (Eurostat)
- Średnia długość życia w Polsce wynosi 81,1 lat dla kobiet i 73,4 lata dla mężczyzn. (GUS)
- Prawie 3 na 5 Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów w Europie z najwyższym odsetkiem osób z nadwagą lub otyłych. (Eurostat)
- 12% Polaków sięga po słodkie napoje codziennie, co plasuje nas w niechlubnej czołówce unijnego rankingu. (Eurostat)
- Polacy często są postrzegani jako naród czytający, co potwierdzają statystyki. 47% Polaków czyta książki, co stawia Polskę w czołówce krajów europejskich pod względem czytelnictwa. (Statista)
- Polska jest krajem o głęboko zakorzenionej tradycji katolickiej. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku, 71,3% Polaków identyfikuje się jako katolicy, co czyni Polskę jednym z najbardziej religijnych krajów w Europie. (GUS)
- Liczba księży w Polsce w 2022 roku wyniosła 23 765, czyli 219 księży mniej niż w roku poprzednim. Jest to kolejny rok spadku liczby księży w Polsce. (ISKK)
- W 2023 roku ok. 80,3% uczniów w polskich szkołach i przedszkolach uczęszczało na lekcje religii. (ISKK)
- 58,2% Polaków mieszka w domach, a 41,7% w mieszkaniach. (Eurostat)
- W 2022 roku 22,5 mln Polaków (59,6%) mieszkało w miastach. (GUS)
- W 2022 roku w Polsce wskaźnik przeludnienia mieszkań wyniósł (35,8%), co oznacza, że prawie 2 osoby na 5 mieszkały w przeludnionych mieszkaniach lub domach. (Eurostat)
- Polska jest uznawana za jeden z liderów w edukacji matematyczno-przyrodniczej. Według testu Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów (PISA) z 2022 roku, polscy uczniowie osiągali wyniki powyżej średniej międzynarodowej zarówno w matematyce, jak i w naukach przyrodniczych, osiągając 15. miejsce na świecie (na 81 krajów). (OECD)
- Według stanu na 31 grudnia 2022 roku w Polsce było 1 223 629 studentów. Uniwersytet Warszawski to szkoła wyższa z największą liczbą studentów w Polsce.
- W 2021 roku 23,1% osób w wieku powyżej 13 lat miało wykształcenie wyższe. (GUS)
- W 2022 roku wskaźnik NEET w Polsce, czyli odsetek osób bezrobotnych i nie kształcących się wśród młodych osób w wieku od 20 do 34 lat wyniósł 13,9% i był niższy o ponad punkt procentowy od średniego poziomu w Unii Europejskiej. (Eurostat)
- Polacy należą do narodów spożywających najwięcej alkoholu na świecie. W 2018 roku średnie spożycie czystego alkoholu na osobę wynosiło 11,7 litra. (WHO)
- Polska jest jednym z krajów w Europie, w których na alkohol wydaje się najwięcej pieniędzy. W 2021 roku Polacy wydali na alkohol ponad 50 miliardów złotych, co stanowi około 2% PKB. (Eurostat)
- W 2022 roku na polskich drogach pijani kierowcy spowodowali 1 415 wypadków drogowych (7,3% ogółu wypadków). Zginęły w nich 172 osoby.
- Prawie co szósty Polak jest nałogowym palaczem i pali papierosy codziennie. (OECD; 2021)
- W Polsce z mediów społecznościowych korzysta ponad 23 miliony osób, czyli około 60,6% populacji. Najpopularniejsze platformy to Facebook, YouTube, Instagram i TikTok. (Eurostat)
- Polacy mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, co jest jednym z najniższych wieków emerytalnych w Unii Europejskiej. (European Commission)
- Polska ma jedną z najmłodszych populacji w Europie. W 2023 roku mediana wieku Polaka wynosiła około 42,6 lat. To 2 lata mniej niż wartość mediany wieku w całej Unii Europejskiej. (Eurostat).
- Przeciętna kobieta w Polsce decyduje się na macierzyństwo w nieco młodszym wieku niż w większości krajów europejskich. Średni wiek kobiet w Polsce podczas porodu pierwszego dziecka to 28,1 lat. (Eurostat)
- W 2022 roku młodzi Polacy wyprowadzali się od swoich rodziców średnio w wieku 28,9 lat (mężczyźni w wieku 29,9 lat, a kobiety w wieku 27,8 lat) i jest to wynik wyższy niż średnia w Unii Europejskiej. (Eurostat)
Co zaskoczyło Cię najbardziej? 😮
Image by freepik
Tags:
Ciekawostki statystyczne